نقش اسباب بازی کودکان و تاثیر آن در رشد فکری و خلاقیت آنها

نقش اسباب بازی کودکان

نقش اسباب و تاثیر آن در رشد فکری و خلاقیت آنها

نقش اسباب بازی کودکان

اسباب بازی ها علاوه بر هدفمند سازی بازی کودکان، بازی طولانی مدت و پویا را به نمایش می گذارند. کودکان هنگامی که اشیاء مناسب بازی در دسترس هستند، بازی های طولانی تر داشته و از مزایای بیشتر بازی همراه با یادگیری بهره می برند. بر اساس مطالعات انجام شده، دو عامل اصلی در دسترس بودن اسباب بازی مناسب و نحوه مشارکت مادر با کودک در هنگام بازی بر رشد شناختی در دوران ابتدایی و پیش دبستانی کودک تاثیرگذار است.

تاثیر اسباب بازی بر رشد فکری و خلاقیت کودکان

کودکان مشتاق هستند که در مورد جهان اطرافشان یاد بگیرند، و هر شکل، رنگ، ساختار، طعم و صدای جدید یک تجربه یادگیری برای آنهاست. اسباب بازی های ایمن و تحریک کننده به کودک شما کمک خواهد کرد که او احساسات خود را کشف کند. اسباب بازی هایی با رنگ های متضاد برای نوزادان شگفت انگیز است و درک شناختی آنها را تحریک می کند. همانطور که آنها رشد می کنند، کودکان از اسباب بازی ها برای شناختن دنیای اطراف و ایجاد رابطه استفاده می کنند. حیوانات و اسباب بازی هایی که موسیقی می زنند، مورد علاقه کودکان هستند.اسباب بازی هایی مانند بلوک های بازی و مکعب های رنگی که برای ساخت و ساز طراحی شده اند علاوه بر رشد مهارت های حرکتی و هماهنگی دست و چشم کودکان به آنها اجازه می دهد اشکال بسیار متنوعی با استفاده از خلاقیت خود بوجود آورند و از روی هم قرار دادن آنها و بررسی وضعیت های متفاوت آنها به بسیاری از ارتباطات به صورت ذهنی دست می یابند.

در دسترس بودن اسباب بازی ها در دوران کودکی تا سه سالگی با رابطه دارد. ارتباط رسیدن به سطح بالاتری از رشد فکری با دسترسی کودکان به اسباب بازی های مختلف بدون در نظر گرفتن جنس، نژاد و یا طبقه اجتماعی کودکان در مطالعات تایید شده است. در یک مطالعه، در دسترس بودن اسباب بازی های مورد علاقه برای بازی اجتماعی، افزایش تعامل اجتماعی کودکان معلول را در مهد کودک نشان می دهد (Driscoll 2009). به وضوح روشن است که بازی برای سلامت کودکان و رشد تعامل اجتماعی آنها تاثیر حیاتی دارد. بنابراین بهتر است در آموزش ابتدایی دوران کودکی از فرصت ها و تشویق به بازی رایگان به طور فزاینده ای استفاده شود. به علاوه بازی کودکان با اسباب بازی های ویژه برای درک غیر رسمی کودکان از ریاضیات و یادگیری مهارت های ریاضی مانند شمارش، برابری، جمع و تفریق تاثیر ویژه ای دارد.

بسیاری از عروسک ها به عنوان شخصیت های یک جهان داستانی یا به عنوان جسم فیزیکی در دنیای واقعی توسط کودکان درک می شوند که ویژگی های خاصی را برای آنها به اشتراک می گذارند.

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

twenty − eighteen =