چگونگی ارائه سخنرانی تاثیرگذار و مهارت های جلب توجه مخاطبان

پگونگی ارائه سخنرانی تاثیرگذار

چگونگی و مهارت های جلب توجه مخاطبان

چگونگی ارائه سخنرانی تاثیرگذار

مترجم: هاجرHajar Aziz Zanjani - LELB Society عزیز زنجانی

مهارت های ارائه مطلب و سخنرانی  وتوانایی جلب توجه مخاطبان، مهمترین گام در معرفی یک ایده، مفهوم و یا یک محصول می باشد. در گوش دادن به یک سخنرانی خسته کننده، زمان برای مخاطبان به سختی می گذرد و توجهی به گفته ها در سخنرانی نخواهند داشت. در یک سخنرانی تاثیرگذار علاوه بر فن بیان مواردی مهم وجود دارد که دکتر محمد حسین حریری اصل در مقاله اصلی به آنها اشاره نموده است:

ابتدا متن سخنرانی خود را نوشته و چند بار قبل از سخنرانی اصلی خود تمرین کنید. این تکنیک اعتماد به نفس شما را به نحو موثری افزایش می دهد به خصوص اگر مبتدی باشید.

شما همچنین می توانید جزواتی برای ارائه خود آماده کرده و آنها را در میان شرکت کنندگان توزیع کنید. این جزوات حاوی اطلاعات مربوط به سخنرانی است که به شرکت کنندگان در سخنرانی، جلسه و غیره داده می شود. جزوات به شرکت کنندگان، به ویژه افرادی که توانایی گوش دادن به طور کامل ندارند، در برقراری ارتباط با شما کمک کند.

قبل از مخاطب، جزوات را خوانده و تکرار کنید. فراموش نکنید که سخنرانی یک گزارش خبری نیست.

کلمات و جملات را مانند یک ربات بیان نکنید. به عبارت دیگر، متن سخنرانی شما به صورت حفظ شده و ارائه آن در اتاق سمینار یا سالن کنفرانس نباشد. عملکرد شما باید پویا و پر جنب و جوش باشد.

سخن شما نباید یکنواخت باشد به این معنا که افزایش و کاهش تن صدای شما باید در پاسخ به اهمیت نقاطی باشد که در سخنرانی خود ایجاد می کنید و نوسانات متوسط داشته باشد.

پشت تریبون بطور ثابت و بدون حرکت نباشید. در عوض روی صحنه حرکت کنید به ویژه اگر فکر می کنید که می تواند برای توجه بیشتر مخاطبان شما موثر باشد.

مخاطبان خود را از یک یا چند طریق در سخنرانی خود درگیر کنید تا مطمئن شوید که آنها سخنرانی شما را دنبال می کنند. به عنوان مثال، به صورت تصادفی در مورد مطالب ارائه شده جویای نظرات شخصی برخی از آنها شوید.

نه فقط با برخی از مخاطبان خود بلکه با همه ی آنها تماس چشمی داشته باشید. به یاد داشته باشید که برقراری ارتباط غیر کلامی در دادن یک سخنرانی موفق بسیار مهم است.

مخاطبان خود را از نظر سن، جنسیت، تحصیلات، تعداد و غیره بشناسید و بر اساس زمینه ی اجتماعی، فرهنگی، آموزشی آنها سخنرانی کنید.

سخنرانی خود را پیش از زمان ارائه آن، به دوستان، همکاران، همکلاسی ها، معلمان، و غیره ارسال کنید نظرات آنها را بپرسید. به یاد داشته باشید که “بازخورد صبحانه قهرمانان است”.

با توجه به مخاطبان خود و نیز زمینه و موضوع سخنرانی از حس شوخ طبعی خود استفاده کنید.البته نباید بیش از حد باشد.

استفاده از ابزارهای بصری نظیر تصاویر، نمودار، جدول، کلیپ های ویدئویی کوتاه، ایجاد اسلایدهای مرتبط با پاورپوینت برای افزایش گیرایی سخنرانی شما توسط مخاطبان موثر می باشد.

منبع و ماخذ اصلی: مقاله نحوه ارائه سخنرانی تاثیرگذار به انگیسی توسط دکتر محمد حسین حریری اصل

چگونگی ارائه سخنرانی تاثیرگذار


کلاس های آمادگی آزمون تافل و آیلتس با مشاوره و تعیین سطح رایگان

نمونه مصاحبه های آیلتس برای هر 3 بخش اسپیکینگ

چاپ رایگان مقالات انگلیسی در آکادمی LELB Society

نکات مهم در ارائه سخنرانی با نمونه سخنرانی های ارائه شده در آکادمی LELB Society

صدها ویدیوی آموزش زبان انگلیسی در کانال یوتیوب ما

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

three × five =