Log in

سخنرانی فارسی درباره آداب و رسوم با فارسی آموزی از آمریکا

سخنرانی فارسی درباره آداب و رسوم برای تمرین صحبت کردن فارسی در کلاس آنلاین توسط یکی از زبان آموزان از کشور آمریکا

سخنرانی فارسی توسط غیر فارسی زبانان

در این فعالیت آموزشی، از زبان آموز خواسته می شود تا درباره یک موضوع مشخص، سخنرانی کرده و حرف بزند. در این فعالیت، فارسی آموزان به طور عملی خوب حرف زدن فارسی را تمرین می کنند. موضوع مشخص شده قبل از کلاس به فارسی آموز داده می شود تا درباره آن فکر کرده و اطلاعات مورد نیاز را گردآوری نماید. در حین ارائه سخنرانی، روان صحبت کردن فارسی آموزان مورد توجه قرار می گیرد. در صورت نیاز، مدرس پرسش هایی را برای ادامه سخنرانی از فارسی آموز می پرسد.

سخنرانی فارسی درباره آداب و رسوم

سخنرانی فارسی آموز درباره آداب و رسوم بوده که شما می توانید قسمتی از آن را در ویدئو ببینید. فارسی آموز درباره آداب و رسوم در کشور خود، مانند آداب مهم بر سر میز غذا، اهمیت لباس رسمی پوشیدن در مصاحبه شغلی، جشن ها و هدیه دادن در آغاز سال نو صحبت می کند. فارسی آموز اطلاع خیلی کمی درباره آداب و رسوم ایرانی داشته و مدرس درباره آن ها سوال کرده و در این باره حرف می زند. برای فارسی آموز از بین آداب ایرانی مواردی مثل پشت سر مسافر آب ریختن، بی ادبانه بودن پشت به کسی نشستن جالب بوده است.

در ارائه سخنرانی درباره آداب و رسوم، زبان آموز به بیان مطالب از زبان خودش و پاسخگویی به پرسش های زیر می پردازد.

1- چه آداب و رسومی در کشور شما مورد توجه مردم است؟

2- با کدام یک از آداب و رسوم ایرانی آشنا هستید؟

3- آشنایی با آداب و رسوم مختلف چه فایده ای دارد؟

4- کدام یک از آداب ایرانی که با آن ها آشنا شدید برای شما جالب بود؟

6 comments on “سخنرانی فارسی درباره آداب و رسوم با فارسی آموزی از آمریکا”

 1. خیلی خوب بود، آفرین.
  همان طور که گفتید آشنایی با فرهنگ های مختلف برای درک بهتر مردم یک مکان خیلی مفید است. برای اینکه، فرهنگ در واقع باورهای مردم هر مکان از زمان های دور تا به حال می باشد.
  نکته جالب برای من این است که حتی آداب و رسوم رایج در یک کشور نیز به شکل محلی تغییر می کند. برای مثال در جشن سیزده بدر، همه به طبیعت می‌روند ولی کارهای مختلفی مثل سبزه گره زدن، آش محلی پختن، انجام بازی های دسته جمعی و … انجام می دهند.

 2. ۱-شب یلدا, عید نوروز, و چهارشنبه سوری آداب و رسوم مورد توجه در ایران هستند

  ۲- من با بيشتر آداب و رسوم ایرانی آشنا هستم برای اینکه من و خانواده ام در طول سال همه آداب و رسوم ایرانی را جشن می گیریم

  ۳- آشنایی با آداب و رسوم کشور این فایده را دارد که می توانید از آنها چیزهای زیادی راجع به فرهنگ کشور خود یاد بگیرید

  ۴- رسم مورد علاقه من یلدا است برای اینکه همه درکنار سفره یلدا دور هم جمع می شوند و شب بیدار می مانند و صحبت می کنند و خوراکیهای شب یلدا را میخورند.

  • دیدگاه شما درباره مراسم مهم در فرهنگ ایرانی خیلی خوب و کامل بود. آفرین بر شما که دوست دارید آداب و رسوم ایرانی را بشناسید و آنها را انجام دهید. همان طوری که گفتید، شب یلدا یا شب چله، سیزده بدر، نوروز باستانی، چهارشنبه سوری و غیره از مهم ترین آداب و رسوم در فرهنگ ایرانی هستند. من هم شب یلدا یا چله را خیلی دوست دارم، چون بلندترین شب سال است و همه در کنار هم جمع می شوند و جشن می گیرند.

  • آفرین بر شما.
   همان طور که گفتید یک سری از آداب و رسوم، برای مناسبت ها و روزهای خاصی در طول سال انجام می گیرند. اما، یک سری از آداب معاشرت هم در فرهنگ های مختلف وجود دارند. برای مثال، مهمان نوازی، تعارف کردن، بلند شدن از جای خود برای احترام به بزرگترها، پشت سر مسافر آب ریختن، پشت نکردن به دیگران، جفت کردن کفش برای مهمان، جشن های خاص محلی یا خانوادگی نظیر جشن دندونی برای کودکان یا جشن حنابندان و … از جمله رسم های ایرانی هستند.

 3. 1- با عید نوروز و چهارشنبه سوری و شب یلدا آشنا هستم.

  2- من با خیلی از آداب و رسوم های ایرانی آشنا هستم برای اینکه در خانواده ام هر سال هر آداب و رسوم مهم ایرانی را جشن می گیریم.

  3- فایده آشنایی با آداب و رسوم مختلف این است که می توانید مردم را از آداب و رسوم آنها بهتر درک کنید و آشنایی با آداب و رسوم مختلف می تواند جالب و مفید باشد.

  4- آداب و رسوم ایرانی مورد علاقه من یلدا است برای اینکه در یلدا همه خانواده ام دور هم جمع شوند و یک سفره با میوه های بسیار خوشمزه درست کنند. میوه هایی که برای یلدا روی سفره می گذاریم انار و هندوانه است. یلدا طولانی ترین شب سال است و من هیجان زده ام چون یلدا به زودی می رسد.

  • بله، درسته. شب یلدا حدود یک ماه دیگه هست که مردم ایران این شب بلند را جشن می گیرند و معمولا در خانه بزرگتر ها مثل پدربزرگ و مادربزرگ جمع می شوند. سفره شب چله هم خیلی زیبا و رنگارنگ هست و در آن، هندوانه، آجیل مخصوص شب چله، انار، کدوی پخته شده، میوه های رنگارنگ و چای هست. در این شب سرد و طولانی، محیط خانه های ایرانی، گرم و صمیمی می شود.

Leave a Comment

Chat