Log in

پرورش کودک دوزبانه مسلط به انگلیسی و فارسی با بهترین روش و منابع آموزشی

Last updated on February 18, 2023 by with 33 Views and Reading Time: 4 minutes

پرورش کودک دوزبانه اگرچه کار چندان ساده ای نیست، ولی فواید بسیاری زیادی دارد. به عنوان مثال، یک کودک دوزبانه یا چندزبانه معمولا باهوش تر و اجتماعی تر می باشد. در این مقاله، قصد داریم به مهمترین فواید پرورش کودک دوزبانه و راه های رسیدن به این هدف ارزشمند بپردازیم.

چه کودکی دوزبانه است؟

برای شروع، نخست باید تعریفی از یک کودک دوزبانه داشته باشیم. به کودکی دوزبانه یا Bilingual گفته می شود که بتواند تقریبا به شکل یکسان، به دو زبان مسلط باشد و بدون فکر کردن و به شکل مستقیم به آن دو زبان صحبت کند. برای اینکه کودک شما دوزبانه شود، مسلم است که شما باید کودک خود را در فضایی پرورش دهید که دو زبان مورد نظر شما، به عنوان مثال انگلیسی و فارسی، در آن فضا صحبت یا تمرین شود.

English question on rearing children for IELTS & TOEFL at LELB Society with text and voice comment forms asynchronously

ویدیوی این مقاله را ببینید

چگونه کودک دوزبانه پرورش دهیم؟

همانطوری که در بالا اشاره شد، برای داشتن کودک دوزبانه، فرزند شما باید در جایی رشد کند که با دو یا چند زبان در ارتباط باشد. به عنوان مثال، در صورت امکان، یکی از والدین با کودک از بدو تولد، فقط به یک زبان صحبت کند و یکی دیگر از والدین با زبانی دیگر با کودک ارتباط برقرار کند. این کار باید بدون وقفه انجام شود تا کودک شما به این موضوع عادت کند.

تجربه شخصی ما در پرورش کودک دوزبانه

آکادمی دوزبانه LELB Society در 15 تیرماه 1394 برابر با July 7, 2015 توسط دکتر محمد حسین حریری اصل تاسیس شد. من، دکتر حریری، به عنوان نویسنده این مقاله و خانم هاجر عزیز زنجانی، همسر و همکار بنده که مدرس زبان فارسی هستند، در حال حاضر، دختر دو نیم ساله ای داریم که در اصل، کودکی دوزبانه است.

نام دختر ما، بیتا حریری اصل Bita Hariri Asl است. ما تصمیم گرفتیم که از همان ابتدای زندگی بیتا، کودکی دوزبانه داشته باشیم. برای این کار، من به انگلیسی با بیتا صحبت کردم و همسرم، خانم زنجانی، به فارسی. الان پس از دو و نیم سال، بیتا، به شکل اتوماتیک و ناخودآگاه با من به انگلیسی صحبت می کند و با مادرش به فارسی.

Learn persian with poem for non-Persian kids

چون این کار، از همان سنین کودکی انجام شد، برای بیتا هرگز سخت نبود و اگر زبان دیگری را هم با بیتا صحبت می کردیم، مسلما به راحتی یاد می گرفت. من هم هر وقت بیتا را می بینم، ناخودآگاه با او به انگلیسی صحبت می کنم. حتی برای اینکه این موضوع در ذهنم بماند، از نام مستعار انگلیسی بِتی Betty برای ارتباط با او استفاده می کنم.

پرورش کودک دوزبانه به شکل آنلاین

چنانچه پرورش کودک دوزبانه از طریق ارتباط با والدین دوزبانه برای شما امکان پذیر نیست، و همچنین در جایی زندگی می کنید که فقط یک زبان به شکل رسمی صحبت می شود، شما می توانید از کلاس ها و سیستم های آموزشی آنلاین برای پرورش و رشد کودک دوزبانه و یا چندزبانه استفاده کنید.

خوشبختانه با وجود تکنولوژی مدرن و به ویژه اینترنت، برای یادگیری زبان دوم، دیگر نیاز نیست که حتما در جایی زندگی کنید که آن زبان به شکل رسمی صحبت می شود. فرزند شما می تواند از سنین کودکی، با شرکت در کلاس های آنلاین و تحت نظر مدرسین متخصص در پرورش کودک دوزبانه به شکل آنلاین، در کنار زبان مادری، زبان های دیگر را نیز بیاموزد.

Home of Happiness to Learn Persian for kids and Teenagers at LELB Society

در آکادمی دوزبانه LELB Society، این امکان برای شما وجود دارد که در دو زبان فارسی و انگلیسی، کودک دوزبانه پرورش دهید. به عنوان مثال، اگر در ایران زندگی می کنید و تمایل دارید که فرزند شما به زبان انگلیسی نیز مسلط باشد، و یا اینکه در خارج از ایران زندگی می کنید و دوست دارید فرزند شما، به جز انگلیسی، زبان فارسی را نیز بیاموزد، می توانید از منابع آموزشی و کلاس های آنلاین دوزبانه ما استفاده کنید. منابع آموزشی و کلاسهای آنلاین گروهی و خصوصی ما توسط متخصصین، تولیدکنندگان محتوا و مدرسین ویژه در امر پرورش کودک دوزبانه تهیه و مدیریت می شوند.

Persian lessons with animation and transcript for kids at LELB Society

به عنوان مثال، فرزند شما می تواند از صدها داستان انگلیسی و فارسی به همراه ویدیو و متن ساده نویسی شده، کارتون، فیلم و سریال و غیره هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی استفاده کند. از این منابع اوریجینال که تیم ما با مدیریت دکتر محمد حسین حریری اصل تهیه و تنظیم کرده است، در کلاس های آنلاین ویژه پرورش کودک دوزبانه استفاده می شود.

زمان مناسب پرورش کودک دوزبانه

برخلاف اعتقاد رایج بسیاری از پدر و مادرها درباره اینکه فرزندشان زبان دوم را در مدرسه و یا در سن مدرسه یاد می گیرد، بهتر است یادگیری زبان دوم هرچه زودتر اتفاق بیفتد و حتی همزمان با یادگیری زبان مادری باشد. یادگیری همزمان دو زبان برای کودک شما باعث می شود که فرایند زبان آموزی به شکل طبیعی انجام شود.

English question on time of death for discussion at LELB Society for IELTS & TOEFL

از نظر علمی، به ویژه علم عصب شناسی، ثابت شده است که کودکان استعداد فوق العاده ای در یادگیری زبان دارند. همچنین بر اساس فرضیه دوره بحرانی / طلایی زبان آموزی Critical Period Hypothesis، بهترین زمان برای زبان آموزی (خواه زبان مادری و خواه زبان دوم) از بدو تولد تا زمان بلوغ می باشد. در واقع، یادگیری زبان دوم برای کودکان با روشی مناسب و طبیعی، بسیار موثر و آسان می باشد.

پیشرفت تحصیلی کودک دوزبانه

بر اساس یافته های علمی، کودکان دوزبانه در مقایسه با کودکانی که فقط زبان مادریشان را صحبت می کنند، از نظر آکادمیک و پیشرفت تحصیلی، موفق تر هستند. دلیل اصلی پیشرفت تحصیلی در کودک دوزبانه این است که این کودکان در حل مسائل problem-solving، انجام چندین کار با هم multitasking، خلاقیت creativity، تفکر انتقادی critical thinking و تمرکز بر مطالب، نسبت به کودک تک زبانه مهارت و تجربه بیشتری دارند.

Success Journal LELB Society

موفقیت بیشتر کودک دوزبانه در دهکده جهانی امروز

عصر ما، عصر ارتباطات است. آموزش زبان دوم برای کودک شما با روشی مناسب، به معنی گشودن پنجره ای نو در جهت پیشرفت و موفقیت بیشتر فرزند شما می باشد. این در حالی اتفاق می افتد که با روشی مناسب، کودک دوزبانه شما نه تنها از فراگیری زبان دوم خسته نمی شود، بلکه در زمینه مهارت های مردمی People Skills و برقراری ارتباط با دیگران نیز پیشرفت می کند.

We respond to all comments immediately. View the 20 newest comments and new topics in forums, or create a new topic in forums. You can also contact us to leave voice messages.

Leave a Comment