Log in
Home  »  Learn Persian Online with 400 Persian Lessons + Videos   »   روخوانی متون فارسی از الف تا ژ با ویدیو و تمرین خواندن و نوشتن در فارسی

روخوانی متون فارسی از الف تا ژ با ویدیو و تمرین خواندن و نوشتن در فارسی

تمرین روخوانی متون فارسی از حرف الف تا ژ به همراه ویدیو و واژگان و جمله های بسیار ساده برای تمرین خواندن و نوشتن و آشنایی با حروف الفبای فارسی

آشنایی با حروف الفبا از الف تا خ

برای آشنایی با حروف الفبای فارسی از حرف الف تا خ، این درس را بخوانید.

برای مطالعه و خواندن همه درس ها درباره آموزش الفبای فارسی، این بسته آموزشی را بخوانید.

واژگان جدید از حرف دال تا ژ

پدر – عدد – شدن – جدا – دست – باد – خرداد – مداد – لذیذ – غذا – کاغذ – آذر – اذیت – ذرت – ابر – خواهر – برادر – ببر – مادر – ورزش – بز – زیر – ریز – مزه – زبر – بازی – مژده – مژه – ژاکت – ژست – ژاله

جمله های ساده از حرف الف تا ژ

پدر و پسر با هم توپ بازی می کنند.

در این پاکت، چهار عدد سیب هست.

پس از ورزش کردن، خسته شدم.

سیب های قرمز و زرد را از هم جدا کردم.

در دست راست من یک سیب زرد است.

باد در را بست.

خرداد در بهار است.

با مداد آبی، دریا کشیدم.

با خانواده، برای شام، غذای لذیذ خوردیم.

با مداد زرد، روی کاغذ خورشید کشیدم.

ماه آذر در پاییز است.

من هیچ کسی را اذیت نمی کنم.

پس از غذا، کمی ذرت خوردیم.

خواهر و برادر من در خانه هستند.

در آسمان آبی، ابر سفید هست.

آن ببر بزرگ و زیبا است.

پدر و مادر من مهربان هستند.

آن بز در زیر درخت است.

پس از باران، ژاله های ریز و زیبا بر روی شاخه های درخت بود.

زبان گربه کمی زبر است.

با زبانم مزه ها را می چشم.

بر روی چشم هایم مژه است.

اگر به من مژده بدهی، خبر خوبی برای تو دارم.

چون هوا سرد است، ژاکت پوشیدم.

در این عکس، ژست خوبی داری / گرفتی.


About Dr. Mohammad Hossein Hariri Asl

Dr. Mohammad Hossein Hariri Asl is an English and Persian instructor, researcher, inventor, author, blogger, SEO expert, website developer, and the creator of LELB Society. He's got a PhD in TEFL (Teaching English as a Foreign Language). Study our guest posting guidelines for authors.

View All 3982 Posts by this Author »

We respond to all comments immediately. View the 30 newest comments and new topics in forums, or create a new topic in forums.

37 comments on “روخوانی متون فارسی از الف تا ژ با ویدیو و تمرین خواندن و نوشتن در فارسی”

  • بله، آفرین بر شما. کاملا درست نوشتید. زبان گربه کمی زبر است. زبر یعنی مخالف “نرم”. جالب است بدانید که زبان گربه واقعا کمی زبر است.

   Reply
  • درسته، آفرین بر شما. در واژه های “آسمان آبی” و “ابر سفید”، از کسره یا “-ِ” استفاده می شود تا این واژه ها به یکدیگر وصل شوند و در هنگام خواندن نیز، باید صدای کسره یا “-ِ” را تلفظ کنیم و بگوییم.

   Reply
  • بله، درست نوشتید. خیلی ممنون از شما. در کلمه “خواهر”، حرف “و” نوشته می شود ولی خوانده نمی شود. ولی در کلمه “خانه”، حرف “و” وجود ندارد.

   Reply
   • آفرین به شما که اشتباه خودتان را اصلاح کردید. جمله قبلی شما فعل نداشت، ولی شما به آخر جمله فارسی، فعل اضافه کردید. در زبان فارسی، فعل در آخر جمله قرار می گیرد.

    Reply
  • من هم فصل تابستان را دوست دارم. هوا کمی گرم است، ولی فصل زیبایی است. میوه های خیلی خوشمزه در فصل تابستان وجود دارد، مثل هندوانه، آلبالو، زردآلو، خربزه و غیره

   Reply
  • آفرین بردیا، باران خیلی زیبا است. بعد از باران، هوا خیلی خوب و تازه می شود. باران همه چیز را می شوید و تمیز می کند.

   Reply
  • بله، موز یک میوه خیلی خوشمزه است و من موز را خیلی دوست دارم. چه روش خوبی پیدا کردید که در کنار واژگان فارسی از شکل یا تصویر آنها نیز استفاده می کنید

   Reply
  • آفرین احمد. این جمله فارسی درست است. منظورت این است که این یک خانه نیست و یک چیز دیگر است، درسته

   Reply
  • آفرین بر شما که با کامنت گذاشتن در پایین این درس فارسی، با شکل درست حروف الفبای فارسی و جای آنها آشنا می شوی. فقط بعد از چند جلسه شرکت در کلاس آنلاین فارسی، حالا می توانید جمله های ساده به زبان فارسی را بخوانید و بنویسید. به شما تبریک میگم.

   Reply
  • چه بادکنک قرمز خوش رنگی! من هم رنگ قرمز را دوست دارم. رنگ قرمز، رنگ شادی است. آفرین برسام، کاملا درست نوشتی

   Reply
  • آفرین برسام. کاملا درست نوشتی. واژه های پدر و پسر مثل هم نوشته می شوند و فقط یک حرف آنها با هم فرق می کند. تا حالا، روخوانی متون فارسی از حرف الف تا ژ را خوانده ایم و تمرین کرده ایم. به زودی، همه حروف الفبای فارسی را یاد می گیریم.

   Reply
  • آفرین آدریان. کاملا درست نوشتی. من مطمئن هستم که شما هم در عکس ها همیشه ژست خوبی می گیری و خیلی خوش عکس هستی. در زبان فارسی هم به جای اسلش، از کلمه یا استفاده می شود که شما به درستی نوشتی.

   Reply
   • من هم ساندویچ خیلی دوست دارم. ساندویچ انواع زیادی دارد و به غذایی گفته می شود که در بین دو تکه نان گذاشته می شود تا بتوانیم آن را با خود به هر جایی ببریم.

    Reply
  • بله، ما با زبان خود می توانیم مزه ها را بچشیم. مزه های مهم، شیرین، ترش، تلخ و شور هستند.

   Reply
  • آفرین آدریان، کامل و بدون ایراد، جمله ای به این سختی را نوشتی. این جلسه پنجم هست که داری فارسی یاد می گیری و پیش از این، با هیچ کدام از حروف فارسی آشنا نبودی. آفرین بر شما

   Reply
  • بله، کاملا درست نوشتی. اگر ورزش سخت انجام دهیم، ممکن است خسته شویم. با این حال، ورزش کردن برای سلامتی و شادابی بدن لازم است.

   Reply
  • سلام پارسا جان. خیلی خوشحالم که تو سایت ما اولین کامنت رو گذاشتی. با کامنت گذاشتن، می تونی خیلی زود، فارسی نوشتن رو یاد بگیری

   Reply

Leave a Comment

16 + twelve =