Log in

خانه تکانی برای نوروز – آموزش آنلاین زبان فارسی

خانه تکانی برای نوروز – آموزش آنلاین زبان فارسی برای تمرین خواندن و تقویت واژگان فارسی و آشنایی با فرهنگ ایرانی

تمیز کردن خانه

خانواده های ایرانی در ماه اسفند، آخرین ماه فصل زمستان، خانه های خود را برای سال نو آماده می کنند که به این کار خانه تکانی می گویند.

ایرانیان خانه های خود را تمیز و پاکیزه می کنند. فرش ها و قالی ها را می شویند، در، دیوار و پنجره ها را تمیز می کنند. گاهی وقتها، خانه را نقاشی می کنند یا رنگ می زنند. کف زمین و حیاط را جارو می کشند. پس از شستن پرده ها و لباس ها، آنها را اتو می کشند.

تمیز کردن آشپزخانه و وسایل خانه، کار آسانی نیست. بنابر این، همه اعضای خانواده، مانند پدر، مادر، خواهر و برادر، به یکدیگر کمک می کنند تا خانه تکانی با خوشی و شادی انجام شود.

به دور ریختن چیزهایی که لازم نیستند

در زمان خانه تکانی، خانواده های ایرانی تلاش می کنند وسایل و چیزهایی که لازم ندارند را به دور بیندازند. این کار حس خوبی به آدم می دهد.

کاشتن سبزه برای سفره هفت سین

سفره هفت سین برای ایرانیان بسیار مهم است. ایرانیان حدود دو هفته پیش از عید نوروز، برای سفره هفت سین، سبزه می کارند، یعنی گندم، عدس، جو و غیره را خیس می کنند تا جوانه بزند و سبز بشود.

چیدن سفره هفت سین

یکی از کارهای مهم در خانه تکانی پیش از نوروز، چیدن سفره هفت سین است. در سفره هفت سین، باید هفت چیز وجود داشته باشد که با حرف سین شروع می شوند، مانند: سیب، سرکه، سکه، سبزه، سمنو، سنجد و سماق. همچنین، در سفره هفت سین، ماهی قرمز در تنگ آب وجود دارد.

پوشیدن بهترین لباس ها برای سال نو

مردم ایران، پس از انجام خانه تکانی، خود را برای نوروز آماده می کنند. به حمام می روند و دوش می گیرند. بهترین و زیباترین لباس های خود را می پوشند و منتظر تحویل سال نو می شوند.

12 comments on “خانه تکانی برای نوروز – آموزش آنلاین زبان فارسی”

    • سلام. خیلی خوشحالم که اولین کامنت شما رو می بینم. با گذاشتن کامنت به شکل همیشگی، می تونید نوشتن فارسی رو به شکل خیلی خوب و عملی تمرین کنید

    • دانه ی گندم یا عدس را خیس می کنیم. بعد از جوانه زدن جایی که نور خوبی دارد می گذاریم تا سبز شود

Leave a Comment

Chat