Last updated on September 16, 2022 by

فصلهای سال در فارسی – آموزش آنلاین زبان فارسی

فصلهای سال در فارسی

فصلهای سال در فارسی

در درس امروز می خواهیم با فصل های سال در فارسی آشنا شویم. هر سال چهار فصل دارد.

فصل بهار هوا خیلی خوب است، باران می بارد. آغاز سال جدید را در بهار با عید نوروز جشن می گیرند. در فروردین ماه، همه چیز در دنیا نو و تازه می شود. در اردیبهشت ماه درخت ها و گل ها شکوفه می دهند و طبیعت بسیار زیبا می شود. خرداد ماه، همه جا سرسبز شده و درختان میوه کم کم بار می دهند.

فصل تابستان هوا گرم می شود. باران نمی بارد. مدرسه ها تعطیل می شود. بیشتر مردم برای مسافرت به کنار دریا می روند. در تیر ماه، روزها روزها بسیار گرم و طولانی است. در مرداد ماه هوا خیلی گرم است و خوردن میوه های خوشمزه ی تابستانی مثل هندوانه، طالبی، زردآلو و … در هوای گرم می چسبد. ماه آخر تابستان، شهریور است که پایان تعطیلات تابستانی است.

فصل پاییز با مهر ماه شروع می شود. در مهر ماه، هوا خنک شده و مدرسه ها دوباره شروع می شود. در آبان ماه، رنگ برگ درخت ها زرد، سرخ، نارنجی شده و باران می بارد. در آذر ماه، درخت ها به خواب می روند و برگ آن ها می ریزد. هوا کمی سرد، بادی و بارانی است. پرنده ها از جاهای سرد به جاهای گرم مهاجرت می کنند.

در ایران، بلندترین شب سال را با نام « شب یلدا » یا شب چله جشن می گیرند که شب آخرین روز پاییز (30 آذر) است. دوستان و آشنایان دور هم جمع می شوند. هندوانه، انار، آجیل و شیرینی می خورند.

زمستان با دی ماه شروع می شود. هوا سردتر می شود. برف می بارد و همه جا را سفید (سپید) می کند. دی، بهمن و اسفند ماه های فصل زمستان هستند.

در ایران، آخرین چهارشنبه سال را با نام « چهارشنبه سوری » جشن می گیرند. این جشن برای آماده شدن برای نوروز و آغاز سال جدید است. مردم قبل از نوروز با « خانه تکانی»، خانه ها و همه جا را تمیز می کنند. لباس نو می خرند و برای نوروز آماده می شوند.

آغاز سال جدید را همراه با آمدن بهار در اولین روز فروردین با نام « نوروز» جشن می گیرند. در نوروز، سفره هفت سین می چینند، دوستان و آشنایان با شادی به دیدار همدیگر می روند. به بچه ها عیدی هدیه می دهند.

نوروز 13 روز است و به آخرین روز آن، سیزده بدر می گویند. در ایران، سیزده بدر تعطیل است و همه ایرانیان، در این روز، از خانه بیرون می روند و در طبیعت در کنار یکدیگر خوش می گذرانند.

About Hajar Aziz Zanjani

Hajar Aziz Zanjani is a professional Persian / Farsi teacher and full-time content developer in Farsi at LELB Society. She has published hundreds of original Persian lessons, created hundreds of Persian podcasts, and taught so many Persian students all around the globe. She's got an MBA degree and is an SEO expert. Study our guest posting guidelines for authors.

9 comments on “فصلهای سال در فارسی – آموزش آنلاین زبان فارسی”

 1. .من فصل تابستان را دوست دارم برا اینکه در تابستان هوای خوب و گرمی دارد

  Reply
  • بله، تابستان فصل خوبی برای مسافرت هم هست.
   بهتر است بنویسیم: برای این که تابستان هوای خوب و گرمی دارد
   برا اینکه را جدا نوشته و “در” نیازی نیست

   Reply
 2. .فصل مورد علاقه ی من پاییز است برای اینکه فصل زیبا و رنگارنگی است. تولد من هـم درماه آبان و درفصل پاییز است

  Reply
 3. .من تابستان را دوست دارم براینک تابستان هوای گرم و خوبی دارد

  Reply

Leave a Comment

Glad to see you're commenting. We'll answer your comments or questions immediately. Please note that all comments are reviewed. So, do NOT share links or use unreal names. We won't publish your Email address.

20 + 5 =