Log in
Home  »  Learn Persian Online with 400 Persian Lessons + Videos   »   سالاد شیرازی در سفره ایرانی برای آموزش زبان فارسی

سالاد شیرازی در سفره ایرانی برای آموزش زبان فارسی

سالاد شیرازی در سفره ایرانی چه جایگاهی دارد و چرا تا این اندازه معروف است؟ در این نوشته، به معرفی سالاد شیرازی به زبان ساده برای غیر فارسی زبانان می پردازیم. این نوشته به همراه ویدیو یا پادکست آموزشی می باشد و فارسی آموزان می توانند با خواندن آن مهارت شنیداری و واژگان زبان فارسی را بیاموزند و تمرین کنند. همچنین، فارسی آموزان می توانند تا اندازه ای با فرهنگ ایرانی بیشتر آشنا شوند.

ویدیوی سالاد شیرازی در سفره ایرانی

سالاد شیرازی در سفره ایرانی

Foods and Meals in Farsi
آشنایی با غذاهای ایرانی مانند سالاد شیرازی

سالاد شیرازی، همانطوری که از نامش پیداست، گونه ای سالاد است که پیشینه آن به شهر شیراز در ایران برمی گردد. برای درست کردن این سالاد، تکه های کوچک سبزیجات مانند خیار، گوجه فرنگی و پیاز را با هم ترکیب می کنند. به این ترکیب، آب لیموی شیرازی هم افزوده می شود که بسیار خوشبو و خوشمزه است. لیموی شیرازی کمی کوچکتر از لیموی معمولی است.

Persian Vocabulary & Expressions about Reception of Guests at LELB Society
پذیرایی از مهمان با غذاهای سنتی ایرانی در کنار دوغ و سالاد شیرازی

برای درست کردن این سالاد سنتی، ممکن است به جای آب لیمو، از آبغوره نیز استفاده شود. همچنین، از ادویه هایی مانند نمک و فلفل سیاه نیز استفاده می شود. برخی ایرانیان، نعناع خشک نیز به سالاد شیرازی اضافه می کنند. به تصویری که در بالای این نوشته می بینید، توجه کنید. این سالاد شیرازی در خانه ما درست شده است چون ما آن را خیلی دوست داریم و این سالاد به عنوان یک چاشنی غذایی خوب و سالم تقریبا هر روز در خانه ما خورده می شود.

ته دیگ چیست و در فرهنگ ایرانی چه جایگاهی دارد؟ آشنایی با زبان فارسی و فرهنگ ایرانی درباره ته دیگ
تصویری از ته دیگ از ته چین مرغ که در خانه ما درست شده است در کنار دوغ و سالاد شیرازی

اگر از مزه ترش خوشتان می آید، می توانید کمی سرکه نیز به سالاد اضافه کنید. جالب است که بدانید، سرکه یکی از هفت سین از سفره هفت سین در جشن نوروز باستانی می باشد. با اضافه کردن کمی سرکه، مزه و بوی سالاد شیرازی بسیار دلچسب می شود. همچنین، شما می توانید از سبزیجات دیگری مانند کاهو و کلم بنفش نیز در کنار خیار، گوجه فرنگی و پیاز استفاده کنید.

روش درست کردن سالاد شیرازی

برای درست کردن سالاد شیرازی، سبزی هایی که در بالا به آنها اشاره شد را به تکه های کوچک تبدیل کنید و در یک کاسه یا ظرف بزرگ بریزید. سپس آب لیمو، سرکه یا آبغوره را به سالاد اضافه کنید. شما می توانید هم از پیاز سفید و هم از پیاز قرمز برای درست کردن سالاد استفاده کنید که به سلیقه شما بستگی دارد.

Cuisine definition in real context with images
روش درست کردن سالاد شیرازی خوشمزه و سالم در کنار غذاهای خوشمزه ایرانی

پس از افزودن ادویه هایی مانند نمک، فلفل سیاه و نعناع خشک شده، ترکیب موجود در کاسه سالاد را هم بزنید. اگر از مزه تند خوشتان می آید، می توانید از فلفل قرمز هم استفاده کنید. همچنین، برای خوشمزه تر شدن بیشتر سالاد شیرازی، می توانید از روغن زیتون هم استفاده کنید و کمی روغن زیتون به سالاد خود اضافه کنید.

در پایان، می توانید سالاد شیرازی را به سلیقه خود، تزیین کنید. دقیقا مانند تصویری که در بالای این نوشته می بینید که در خانه ما تزیین شده است. پس از درست شدن سالاد، آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود. البته بهتر است برای نگهداری سالاد شیرازی در داخل یخچال، آن را در ظرف سربسته یا دردار قرار دهید زیرا این سالاد ممکن است بوی داخل یخچال را به خود بکشد یا به خود بگیرد.

فواید سالاد شیرازی در سفره ایرانی

Learn Persian Online at LELB Society about healthy body
سالاد شیرازی به عنوان یک چاشنی غذایی سالم و مناسب برای بدن

سالاد شیرازی دارای مقدار زیادی فیبر می باشد که برای کارکرد بهتر دستگاه گوارش بسیار مفید است. همچنین، این سالاد دارای گونه های مختلف ویتامین و مواد معدنی است در حالی که از کالری بسیار پایینی برخوردار است. البته به شرطی که سس مایونز به آن اضافه نشود. علاوه بر این، سالاد شیرازی مقدار زیادی پتاسیم و ویتامین K دارد و برای افرادی که فشار خون بالا دارند، توصیه می شود.

سالاد شیرازی در کنار غذاهای ایرانی

آشنایی با فرهنگ ایرانی درباره جوجه کباب و روش درست کردن آن
سالاد شیرازی در کنار جوجه کباب ایرانی و غذاهای خوشمزه دیگر

در سفره ایرانی، سالاد شیرازی را در کنار غذاهای خوشمزه ایرانی می توانید ببینید. سالاد شیرازی به همراه دوغ ایرانی در کنار ته چین با ته دیگ خوشمزه، خورش قرمه سبزی، خورش فسنجان، خورش قیمه، جوجه کباب ایرانی و غیره سرو می شود. سالاد شیرازی می تواند به عنوان یک پیش‌غذا یا میان‌ وعده سالم و خوشمزه نیز مصرف شود.

پرسش های درس سالاد شیرازی در سفره ایرانی

به پرسش های زیر در بخش کامنت گذاری پاسخ دهید.

  1. آیا تا حالا سالاد شیرازی خورده اید؟
  2. نظر شما درباره این سالاد و مزه آن چیست؟
  3. با اجازه و هماهنگی پدر و مادر، در خانه سالاد شیرازی درست کنید و درباره تجربه درست کردن این سالاد چند جمله بنویسید.

About Dr. Mohammad Hossein Hariri Asl

Dr. Mohammad Hossein Hariri Asl is an English and Persian instructor, researcher, inventor, author, blogger, SEO expert, website developer, and the creator of LELB Society. He's got a PhD in TEFL (Teaching English as a Foreign Language). Study our guest posting guidelines for authors.

View All 3981 Posts by this Author »

We respond to all comments immediately. View the 30 newest comments and new topics in forums, or create a new topic in forums.

Leave a Comment

18 + 16 =